Fraunhoffer Institut Kassel Niemcy

Budynek Instytutu Fraunhofera

...
480 kW

Czteropiętrowy nowy budynek Instytutu Fraunhofera ds. Ekonomii Energii i Technologii Systemów Energetycznych IEE w centrum Kassel, zaprojektowany przez planistów i architektów HHS, łączy między innymi duże centrum techniczne, specjalistyczne laboratoria, biura oraz sale seminaryjne i konferencyjne na 7600 m² powierzchni użytkowej.

Hybrydowe centrum konferencyjne

Tak zwany „Wielki Pion” funkcjonuje jako element socjalno-architektoniczny: duże atrium ze ścianą frontową ciągnącą się przez wszystkie kondygnacje ciągnie się ponad hol wejściowy aż po dach. Na tej podstawie architekci opracowali na dachu centrum konferencyjne HCCC, w którym będzie miejsce na spotkania projektowe, warsztaty, sympozja i konferencje z krajowymi i międzynarodowymi partnerami i klientami.

Wydajna koncepcja energetyczna

Zwarta konstrukcja oznacza minimalne wymagania grzewcze. Temperatura w pomieszczeniu jest kontrolowana przez kaskadę pomp ciepła z magazynem lodu jako źródłem energii. Masywne odsłonięte stropy betonowe są aktywowane jako masy magazynujące do chłodzenia. Nawiewy powietrza są sterowane w sposób zdecentralizowany, w zależności od potrzeb, zapewniając skuteczne chłodzenie w letnie noce. System solarny na zielonym dachu wspomaga regenerację magazynu lodu. W zakresie fotowoltaiki zastosowano nowatorskie rozwiązanie kilku zintegrowanych modułów umieszczonych na elewacji.

Maksymalna moc światła

Twórcy koncepcji przy projektowaniu fasady budynku brali pod uwagę zarówno optymalne wykorzystanie nasłonecznienia, jak i odpowiednie doświetlenie stanowisk pracy wewnątrz budynku. W rezultacie powstała siatka składająca się z nieprzezroczystych atrap paneli, przeszklonych powierzchni, wąskich, otwieranych okien oraz paneli fotowoltaicznych, których produkcja była dostosowana indywidualnie dla potrzeb klienta.